Group Alumni (Since 2009)

(2009–2013 MPI Mülheim; 2014–now University of Vienna)

  • PhD Students
    • Maria Teresa Oliveira (20092013)
    • Viviana Valerio (20092013)
    • Caroline Souris (20102014)
    • Sebastian Klimczyk (20102014)
    • Desislava Petkova (20102014)
    • Supaporn Niyomchon (20122016)
    • Juliette Sabbatani (20122017)
    • Saad Shaaban (20132018)
    • Daniel Kaiser (20142018)
  • Exchange PhD Students
    • Luís Alves (2012)
    • Luís Gomes (2012)
    • Luísa Carvalho (2012)
    • Hélio Faustino (2012)
    • Jaime Coelho (2013)
    • Svilen Simeonov (2014)
    • Joongsuk Oh (2014)
    • Rafael Gomes (2015)
    • Damien Dewez (2015)
    • Lucas Loss Baldassari (20162017)
    • Alexandre Pinto (2017)
    • Lorena Garcia Maestre (2017)
  • Postdoctoral Fellows
    • Dr. Claire Madelaine (20092011)
    • Dr. Frédéric Frébault (20092012)
    • Dr. Marco Luparia (20092012)
    • Dr. Xueliang Huang (20092013)
    • Dr. Davide Audisio (20102012)
    • Dr. Igor Jurberg (2011)
    • Dr. Bo Peng (20112014)
    • Dr. Glenn Archibald (2012)
    • Dr. Daniel O' Donovan (20122014)
    • Dr. Danny Geerdink (20132014)
    • Dr. Mohan Padmanaban (20122015)
    • Dr. Langui Xie (20122015)
    • Dr. Anais Jolit (20142015)
    • Dr. Xiangyu Chen (20142015)
    • Dr. Antonio Misale (20122016)
    • Dr. Paul Aillard (2016)
    • Dr. Jérémy Merad (20162017)
    • Dr. Alberto Oppedisano (20152017)
    • Dr. Aurélien de la Torre (20152017)
    • Dr. Dainis Kaldre (20162017)
    • Dr. James Neuhaus (20162017)
    • Dr. Sébastien Lemouzy (20172018)
    • Dr. Tobias Stopka (2016–2018)
  • Exchange Postdocs
    • Dr. Luís Alves (2015)
    • Dr. Catarina Rodrigues (2016)
  • Technicians and Apprentices
    • Ullrich Specht (2009)
    • Eckhard Wöstefeld (20092013)
    • Michael Winzen (20112012)
    • Maximilian Wasserloos (2012)
    • Fabian Kulewei (20122013)
  • Secretary
    • Gerlinde Giessner (20122013)
  • Undergraduate Students
    • MSc Theses
      • Saad Shaaban (2013)
      • Alexander Preinfalk (2016)
      • Immo Klose (2016)
      • Carlos Goncalves (2017, Universidade Nova de Lisboa – PT)
      • Eric Lopes (2017, Universidade Federal de Pelotas – BRA)
      • Christian Knittl-Frank (2018)
      • Miran Lemmerer (2018)
    • MSc Internships
      • Saad Shaaban (2012)
      • Philipp Honegger (2014)
      • Sara Mastromarino (2014)
      • Sofia Torres (2014)
      • Immo Klose (2014)
      • Jiahui (Helen) Huang (2014)
      • Alexander Preinfalk (2015)
      • Selin Hizal (2015)
      • Tom Stephens (2015, University of Warwick – UK)
      • Marlon Millard (2016)
      • Jonas Aronow (2016)
      • Samuel Senoner (2016)
      • Rajan Chauhan (2016, University of Warwick – UK)
      • Thomas Maier (2016)
      • Jan Janesch (2016)
      • Gilyana Kücükkaplan (2016)
      • Christian Knittl-Frank (2016)
      • Elias Tanuhadi (2016)
      • Lydia Suchy (2016)
      • Giovanni Di Mauro (2016, University of Naples – IT)
      • Christian Stieger (2017)
      • Florian Schiel (2017)
      • Harald Schöny (2017)
      • Onur Agac (2017)
      • Eliana Martins (2017, Faculdade de Farmácia – PT)
      • Elliot Smith (2017, University of Warwick – UK)
      • Peter Angyal (2017, Hungarian Academy of Sciences – HU)
      • Miran Lemmerer (2017)
      • Josephine Sprachmann (2017)
      • Jörg Heider (2018)
      • Gerhard Hagn (2018)
      • Christina Bold (2018, Universität Köln – DE)
      • Haoqi Zhang (2018)
      • Bodgan Brutiu (2018)
      • Jean Michalland (2018)
    • Bachelor Theses
      • Christian Knittl-Frank (2014)
      • Franziska-Jane Albler (2014)
      • Klara Schütte (2014)
      • Katharina Pacher (2014)
      • Philipp Schilling (2015)
      • Tina Wiedemann (2015)
      • Samuel Senoner (2015)
      • Lukas Leutgeb (2015)
      • Patrick Drucker (2015)
      • Christian Zemsauer (2015)
      • Kristof Braunsteiner (2015)
      • Alice Hammerschmid (2015)
      • Jan Kotmel (2015)
      • Tanja Eder (2015)
      • Florian Schiel (2015)
      • Max Kolbinger (2016)
      • Benjamin Regen-Pregizer (2016)
      • Oliver Gajcek (2016)
      • Haoqi Zhang (2016)
      • Josephine Sprachmann (2016)
      • Mitar Radic (2016)
      • Aaron Göndör (2016)
      • Bogdan Brutiu (2017)
      • Jörg Heider (2017)
      • Sandra Rassam (2017)
      • Christopher Pötzl (2017)
      • Melanie Weisz (2018)
      • Julia Hawle (2018)
      • Magdalena Mishevska (2018)
      • Sara Tkaczyk (2018)
      • Milos Vavrik (2019)